Kilka istotnych środków na przeziębienie i nie tylko

2 komentarzy

Publikujemy kilka ciekawych naszym zdaniem środków na przeziębienie.

ACTIFED syrop
Preparat Actifed zawiera triprolidynę, pseudoefedrynę i dekstrometorfan. W wyniku działania trzech składników preparat łagodzi objawy przeziębienia takie jak kaszel i katar.

Triprolidyna należy do grupy pochodnych pirolidyny i jest silnym antagonistą receptora istaminowego typu H1, działającym konkurencyjnie. Triprolidyna nieznacznie działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, co może powodować wystąpienie objawów senności. W nieżytach dróg oddechowych powoduje zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa, wycieku z nosa, świądu i kichania. Pseudoefedryna jest lekiem sympatykomimetycznym, wywierającym bezpośredni i pośredni wpływ na układ współczulny. Jest środkiem zmniejszającym przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. W porównaniu z efedryną, pseudoefedryna w znacznie mniejszym stopniu wywołuje tachykardię i zwiększa skurczowe ciśnienie krwi oraz słabiej pobudza ośrodkowy układ nerwowy.

Dekstrometorfan jest pochodną opioidową, działa przeciwkaszlowo hamując działanie ośrodka kaszlowego w rdzeniu przedłużonym.

ACODIN 300 syrop
Lek Acodin 300 występuje w postaci syropu i zawiera substancje czynne dekstrometorfanu bromowodorek i dekspentenol. Dekstrometorfan wykazuje działanie przeciwkaszlowe, hamuje odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie działanie na ośrodkowy układ nerwowy. W stosowanych dawkach nie wpływa hamująco na działanie aparatu rzęskowego oskrzeli (struktura odpowiedzialna za transport wydzielonego śluzu).

Dekspantenol odgrywa istotną rolę w przemianie materii, w tym w regeneracji błon śluzowych dróg oddechowych.

Lek Acodin 300 stosuje się w objawowym leczeniu suchego kaszlu różnego pochodzenia (nie związanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych).

AGARDIN PLUS z miodem i cytryną
Agardin Plus usprawnia funkcjonowanie śluzówki gardła i krtani, ogranicza podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej. Zawarte w pastylkach wyciągi z ziół szałwii i prawoślazu działają przeciwzapalnie i łagodzą chrypkę.

Wyciąg z mięty pieprzowej oraz mentol działają odkażająco i odświeżają oddech.

Miód wraz z witaminą C działa antyoksydacyjnie i wspomaga odporność organizmu.

AMBROSOL
Substancją czynną leku jest ambroksol. Substancja ta zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, a także tworzenie surfaktantu płucnego (wydzieliny pokrywającej pęcherzyki płucne) i wspomaga aktywność rzęskową,która jest odpowiedzialna za transport śluzu. Powoduje to poprawę transportu i wydalania śluzu,co prowadzi do łatwiejszego odkrztuszania i łagodzi kaszel.
Ambrosol Teva można stosować w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli przebiegających z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu.

APITUSSIC
Zastosowanie
Stany zapalne górnych dróg oddechowych, kaszel.
Działanie
Wykazuje działanie wykrztuśne i rozluźniające wydzielinę zalegającą w drzewie oskrzelowym. Zmniejsza lepkość śluzu i ułatwia jego przesuwanie w oskrzelach poprzez aktywizację czynności rzęsków nabłonka migawkowego. Ponadto obecność ziołomiodu sosnowego, składnika pomocniczego standaryzowanego na zawartość alfa- i beta- pinenu wzmacnia działanie wykrztuśne syropu. Stosowanie syropu nie wywołuje dysbakteriozy przewodu pokarmowego.

CHOLIGRIP MAX
Choligrip Max jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawów występujących w czasie grypy lub przeziębienia;gorączki,bólu głowy,bólu gardła,niedrożności przewodów nosowych i zatok przebiegających z bólem.

Choligrip Max zawiera 3 składniki aktywne:paracetamol,fenylefrynę i kwas askorbinowy(witaminę C)
paracetamol- działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo
witamina C- witamina,której niedobory mogą wystąpić w pierwszych dniach przeziębienia i grypy
fenylefryna- obkurcza naczynia krwionośne,udrożnia przewody nosowe i zatoki ułatwiając oddychanie

CHOLINEX bez cukru
Wskazania: stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła ból i obrzęk gardła towarzyszący stanom zapalnym jako lek wspomagający antybiotykoterapię zakażeń błony śluzowej jamy ustnej i gardła wywołanych przez niektóre drobnoustroje w leczeniu stomatologicznym stanów zapalnych dziąseł i tkanek przyzębia.

ENTUS MAX
Entus Max wskazany jest do stosowania wspomagające:
w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny oskrzelowej np.: rozedma płuc, astma oskrzelowa, rozstrzeme oskrzeli, mukowiscydoza, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani, nosa, gardła i zatok, w rehabilitacji oddechowej w okresie przed i pooperacyjnym, w celu ułatwienia wykrztuszania przed badaniem bronchograficznym.

FLUCONTROL SYMPTON
Objawy grypy i przeziębienia są słabsze na początku. Gdy pierwsze oznaki ostrzegają, Flucontrol Symptom pomaga zwalczyć:
przeziębienie
gorączkę
ból głowy
FluControl Symptom to odpowiednie uderzenie w grypę i przeziębienie.

GARDIMAX TERMOGRIPP
Gardimax termogripp jest suplementem diety który stanowi zestaw idealnie dobranych ekstraktów ziołowych, witaminy C i cynku – składników od dawna stosowanych w celu utrzymania dobrego fizycznego samopoczucia.
Suplement diety w postaci saszetek do przygotowania gorącego napoju. Zawiera w swoim składzie zestaw specjalnie dobranych wyciągów ziołowych z imbiru lekarskiego, lipy, liści malin, czarnego bzu lekarskiego i rumianku. Dodatkowo zawiera cynk oraz witaminę C. Gardimax termogripp może być stosowany w celu utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego oraz utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Oraz jako uzupełnienie diety w witaminę C oraz cynk. Posiada wyborny owocowy smak z domieszką aromatu miętowego.

MIODULIN syrop
Pyszny syrop na bazie naturalnego miodu z dodatkiem bzu czarnego, odświeżającego eukaliptusa i soczystej limonki.
Prawdziwy miód (aż 65%) doskonale powleka podrażnione gardło
Bez czarny i propolis wspomagają odporność organizmu
Odświeżający eukaliptus i mentol poprawiają komfort oddychania
Tylko naturalne składniki aktywne
Bez konserwantów i sztucznych barwników

Cholinex – lek na gardło i na przeziębienie

Dodaj komentarz

Jak wiadomo  za infekcje w większości odpowiadają wirusy, ale mogą nas także zaatakować bakterie – samoistnie lub na skutek źle leczonej infekcji wirusowej. Określenie „przeziębienie” odnosi się do kompleksu, objawów i symptomów o podobnych właściwościach, które mogą być wywołane przez wiele różnych wirusów. Infekcja górnych dróg oddechowych (ang. URI) zwykle określana jest przez lekarzy jako wirusowa, objawiająca się bardzo dobrze znanymi cechami, do których należą katar, przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie, kaszel, a czasami ból gardła i łzawienie oczu. Przeziębienia mogą być również związane z oznakami i objawami ogólnoustrojowymi, takimi jak gorączka, dreszcze, złe samopoczucie i bóle mięśni , choć te są zazwyczaj postrzegane jako objawy grypy , lub „zespołu grypopodobnego” spowodowane przez inne wirusy.

Przy przeziębieniu i bólu gardła przydać się może Cholinex.

Substancja czynna pastylek Cholinex to salicylan choliny, który działa miejscowo:
-przeciwzapalnie
-przeciwbólowo
-zmniejszając obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła
-bakteriobójczo wobec niektórych patogennych drobnoustrojów
-zwiększając wydzielanie śliny, przez co wspomaga efekt przeciwzapalny.

1 pastylka o ciężarze 3,9 g zawiera substancję czynną:
salicylan choliny 150 mg substancje pomocnicze: cukier biały, syrop skrobiowy niskoscukrzony, glukozę krystaliczną olejek mięty pieprzowej.
Lek nie zawiera środków konserwujących oraz barwników.

Przeziębienie to inaczej zakażenie górnych dróg oddechowych lub ostry nieżyt nosa wywołany wirusem. Przeziębienie określane jest także, jako wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych co, jak łatwo się domyślić oznacza, zaatakowane zostały nasze: nos i gardło.

Wirusy przeziębienia oddziałują poprzez podrażnienie błony śluzowej naszego gardła i nosa. Po tym jak infekcja już się rozpocznie, następuje stopniowe rozszerzenie i wzrost przepuszczalności naszych naczyń krwionośnych. Zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej to typowe objawy przeziębienia i grypy. Jednocześnie gruczoły wydzielają większą ilość śluzu, co dla nas oznacza katar i towarzyszące mu kichanie. Objawom tym może towarzyszyć także stan podgorączkowy (na ogół do 38 stopni C) i suchy, meczący kaszel. Najistotniejszą rolę odgrywa nasz układ immunologiczny. Przemęczenie, niewyspanie, niedożywienie, stres powodują jego osłabienie. Drobnoustroje chorobotwórcze wówczas po pokonaniu błony śluzowej chroniącej nasze drogi oddechowe i jamę ustną napotykają słabą obronę ze strony organizmu i łatwo się namnażają powodując skutki w postaci gorączki, bólu głowy, kataru i bólu gardła.

Warto zwrócić uwagę, że na infekcję gardła bardziej narażone są osoby z upośledzoną drożnością nosa poprzez alergię, mające, np. skrzywioną przegrodę nosową, polipy. Oddychając ustami pobierają oni nieoczyszczone i niepodgrzane w nosie powietrze, które wysusza śluzówkę gardła zabezpieczającą przed wniknięciem chorobotwórczych intruzów do komórek naszego ciała.

Pamiętaj: Przewlekłe podawanie salicylanu choliny (powyżej 6,7 g/dobę co odpowiada 45 pastylkom) może prowadzić do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Tak jak w przypadku innych salicylanów, należy zasięgnąć porady lekarskiej przed zastosowaniem leku u osób cierpiących na stany zapalne przewodu pokarmowego, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz u osób chorych na astmę oskrzelową.
Ze względu na zawartość cukru wskazana jest ostrożność przy podawaniu osobom z cukrzycą oraz ze skłonnością do próchnicy. U dzieci poniżej 12 roku życia wskazania do stosowania salicylanów powinny być ustalone przez lekarza ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Rey′a.

Syrop Actifed w przypadku przeziębienia

Dodaj komentarz

Actifed zawiera triprolidynę, pseudoefedrynę i dekstrometorfan. Nadaje się do leczenia objawowego w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych przebiegających z obrzękiem błony śluzowej (blokadą) nosa i wysiękiem z nosa oraz kaszlem u dorosłych i dzieci w wieku od 7 lat. W wyniku działania trzech składników preparat łagodzi objawy przeziębienia takie jak kaszel i katar.

Triprolidyna należy do grupy pochodnych pirolidyny i jest silnym antagonistą receptora  istaminowego typu H1, działającym konkurencyjnie. Triprolidyna nieznacznie działa hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, co może powodować wystąpienie objawów senności. W nieżytach dróg oddechowych powoduje zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa, wycieku z nosa, świądu i kichania. Pseudoefedryna jest lekiem sympatykomimetycznym, wywierającym bezpośredni i pośredni wpływ na układ współczulny. Jest środkiem zmniejszającym przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. W porównaniu z efedryną, pseudoefedryna w znacznie mniejszym stopniu wywołuje tachykardię i zwiększa skurczowe ciśnienie krwi oraz słabiej pobudza ośrodkowy układ nerwowy.

Dekstrometorfan jest pochodną opioidową, działa przeciwkaszlowo hamując działanie ośrodka kaszlowego w rdzeniu przedłużonym.

Skład

5 ml syropu zawiera:

substancje czynne: chlorowodorek triprolidyny 1,25 mg, chlorowodorek pseudoefedryny 30 mg, bromowodorek dekstrometorfanu 10 mg;

substancje pomocnicze: sorbitol roztwór, benzoesan sodu, hydroksybenzoesan metylu, czerwień koszenilowa, etanol 96%, zapach jeżynowy, lewomentol, wanilina, woda oczyszczona.
Dawkowanie
Dawkowanie u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat: 10 ml syropu trzy lub cztery razy na dobę. Dawkowanie u dzieci w wieku 7 – 12 lat: 5 ml syropu trzy lub cztery razy na dobę.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić objawy pobudzenia lub hamowania ośrodkowego układu nerwowego, najczęściej opisywano senność. Opisywano również zaburzenia snu i rzadko omamy. Stosowanie preparatu może wywołać ostrą niewydolność oddechową. Sporadycznie mogą występować: wysypka skórna, niekiedy ze świądem, zwiększenie częstości serca, suchość błony śluzowej jamy ustnej i nosogardzieli oraz zatrzymanie moczu u mężczyzn (w takich przypadkach ważnym czynnikiem predysponującym mogło być powiększenie gruczołu krokowego). Dekstrometorfan sporadycznie może powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego takie jak: nudności i wymioty.
Interakcje z innymi lekami
Jednoczesne stosowanie preparatu Actifed oraz innych leków pobudzających układ współczulny, takich jak leki zwężające naczynia krwionośne błon śluzowych, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki hamujące łaknienie, leki psychotropowe o działaniu podobnym do amfetaminy lub leki hamujące monoaminooksydazę, które zaburzają przemianę amin pobudzających układ współczulny, może niekiedy powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Wpływ leków obniżających ciśnienie krwi, które zaburzają czynność układu współczulnego, takich jak: bretylium, betanidyna, guanetydyna, debryzochina, metyldopa oraz środki blokujące receptory adrenergiczne ? i ß, może zostać zmniejszone przez działanie pseudoefedryny zawartej w preparacie Actifed.
Prowadzenie pojazdów mechanicznych
Podczas stosowania preparatu Actifed nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.
Stosowanie podczas ciąży i karmienia piersią

Syrop Actifed może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Przed rozpoczęciem przyjmowania syropu Actifed kobiety karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem.
Ostrzeżenia

W następujących przypadkach przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy skonsultować się z lekarzem:

Jeśli występuje choroba serca, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, cukrzyca, jaskra, powiększenie gruczołu krokowego, ciężka niewydolność wątroby;

Jeśli kobieta jest w ciąży, planuje ciążę lub karmi dziecko piersią;

Jeśli pacjent stosuje jednocześnie inne leki, zalecone przez lekarza.

Lek należy stosować zgodnie z zaleconym dawkowaniem. Jeśli po 3 dniach objawy nie ustąpią, należy odstawić lek i zwrócić się po poradę do lekarza. Stosując lek nie należy równocześnie spożywać alkoholu, środków nasennych i uspokajających. Stosowanie preparatu Actifed może być związane z wystąpieniem działania przeczyszczającego.
Przeciwwskazania

Syropu Actifed nie należy stosować w następujących przypadkach:

u dzieci w 1 roku życia;

u osób z nadwrażliwością na którykolwiek ze składników leku;

w przypadku kaszlu związanego z astmą oskrzelową lub kaszlu z dużą ilością wydzieliny;

u osób z niewydolnością oddechową lub zagrożonych jej wystąpieniem;

u osób z ciężkim nadciśnieniem lub z dławicą piersiową niestabilną;

u osób leczonych inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) oraz przez 2 tygodnie po odstawieniu inhibitorów MAO.

u osób z mukowiscydozą.

 

Fervex czy warto brać na przeziębienie?

1 komentarz

FERVEX stosuje się w doraźnym leczeniu objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych (ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła) u dorosłych i dzieci powyżej 15 lat.  FERVEX jest lekiem złożonym. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Maleinian feniraminy zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych udrożniając przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu. Kwas askorbowy uzupełnia niedobory witaminy C w organiźmie.

Dorośli i dzieci po 15. roku życia . 1 saszetka 2–3 razy/dzień (preparat Fervex lub Fervex D). Dzieci. 7.–10. rż. 1 saszetka 2 razy/dzień, 11.–12. rż. 1 saszetka 4 razy/dzień (preparat Fervex Junior). Przerwy między kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej 4 h, a u osób z klirensem kreatyniny <10 ml/min – 8 godzin.

Przeciwwskazania:  Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciężka niewydolność wątroby lub nerek, jaskra z zamkniętym kątem przesączania, rozrost gruczołu krokowego z utrudnionym oddawaniem moczu, fenyloketonuria, choroba alkoholowa. Fervex i Fervex D: nie stosować u dzieci do 15. rż. Fervex Junior : nie stosować u dzieci do 6. rż. Nie stosować równolegle z innymi preparatami zawierającymi paracetamol. Nie stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Ostrzeżenia

Preparatu Fervex nie należy stosować dłużej niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem. Nie stosować dawek większych niż zalecane. Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. Stosowanie preparatu przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz głodzone zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Stosować ostrożnie u osób z niewydolnością nerek, wątroby i astmą oskrzelową. Podczas stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu ani przyjmować środków uspokajających (zwłaszcza barbituranów). Zawartość cukru w jednej saszetce preparatu Fervex wynosi 11,5 g co należy wziąć pod uwagę w przypadku osób chorych na cukrzycę.
Interakcje

Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Aby uniknąć przedawkowania należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny). Jednoczesne podawanie preparatu z ryfampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi lub lekami nasennymi (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina) i innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomalne wątroby zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Paracetamol podawany łącznie z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Alkohol nasila działanie uspokajające większości leków przeciwhistaminowych, antagonistów receptora H1.
Działania niepożądane

Mogą wystąpić: nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, reakcje alergiczne (pokrzywka, rumień, wysypka). W razie wystąpienia alergii, lek należy natychmiast odstawić. Pojedyncze przypadki zaburzeń hematologicznych (małopłytkowość, agranulocytoza). W rzadkich przypadkach może wystąpić: suchość w jamie ustnej, przemijające zaburzenia w oddawaniu moczu, zaburzenia akomodacji oka, u ludzi w podeszłym wieku stany splątania lub pobudzenia.
Dołącz do grupy na FACEBOOKU by wraz z innymi informować i być informowanym o działaniach niepożadanych leków dostępnych bez recepty

Dawkowanie:  Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 15 lat: 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę. Przerwy w podawaniu kolejnych dawek powinny wynosić co najmniej 4 godziny. W przypadku upośledzenia czynności nerek, należy zachować co najmniej ośmiogodzinne przerwy między dawkami. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance ciepłej lub chłodnej wody, wypić. Nie stosować dłużej niż 5 dni bez porozumienia z lekarzem.   Uwaga! Nie stosować u dzieci poniżej 15 roku życia. Nie stosować z innymi preparatami zawierającymi paracetamol. Podczas stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Możliwe skutki uboczne:  Sporadycznie skórne reakcje uczuleniowe (pokrzywka, rumień), efekty atropinopodobne (suchość w jamie ustnej, zaburzenia akomodacji oka, zatrzymanie moczu – u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego i retencją moczu, splątanie lub pobudzenie – u osób w wieku podeszłym). Istnieją pojedyncze opisy zmian w obrazie morfologicznym krwi po podaniu paracetamolu. Stosowany w dużych dawkach lub długotrwale może upośledzić czynność wątroby i/lub nerek.   Lek może powodować senność. Szczególną ostrożność powinni więc zachować prowadzący pojazdy i maszyny mechaniczne.

Uwaga: Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Poinformuj lekarza: Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, jaskrę, cukrzycę, schorzenia wątroby i/lub nerek, choroby przebiegające z utrudnionym oddawaniem moczu, fenyloketonurię (preparat zawiera aspartam).   Gdy przyjmujesz leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy – MAO (lub niedawno je odstawileś), leki o działaniu przeciwcholinergicznym (leki przeciwdepresyjne z grupy imipraminy, atropinowe leki spazmolityczne, przeciwcholinergiczne leki przeciwparkinsonowskie, leki neuroleptyczne z grupy fenotiazyny), leki nasenne, leki przeciwpadaczkowe.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Febrisan czy jest skuteczny? Zwykle tak!

Dodaj komentarz

Preparat FEBRISAN stosowany jest w leczeniu objawów przeziębienia i grypy takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok.

FEBRISAN jest preparatem o skojarzonym działaniu trzech składników: paracetamolu, fenylefryny i witaminy C. Działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo, udrażnia przewody nosowe oraz uzupełnia niedobory witaminy C. Uwaga: Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Lek zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, fenylefrynę i kwas askorbowy (witaminę C). Paracetamol działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Fenylefryna zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych nosa, udroaożniając przewody nosowe. Kwas askorbowy pokrywa zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C występujące podczas przeziębienia i grypy. To co tam działa to głównie paracetamol. Działa przez blokowanie enzymu cyklooksygenazy prostaglandynowej w ośrodkowym układzie nerwowym, hamując syntezę prostaglandyn, aczkolwiek mechanizm nie został jeszcze do końca wyjaśniony. Generalnie bardzo popularny w wielu środkach przeciwgrypowych i do tego dość skuteczny. Ważne że od dłuższego czasu i działania niepożądane są dobrze rozpoznane.

Nie należy stosować leku Febrisan w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku, nadciśnienia tętniczego, tętniaków, nadczynności tarczycy, chorób serca, ciężkiej niewydolności nerek lub niewydolności wątroby, cukrzycy, wrodzonego niedoboru enzymu: dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej , fenyloketonurii, leczenia inhibitorami MAO (oraz w okresie do 2 tygodni po ich odstawieniu), ß-adrenolitykami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, ciąży, karmienia piersią, choroby alkoholowej. W każdym przypadku przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub większej należy sprowokować wymioty, jeśli od zażycia nie upłynęłao więcej czasu niż 1 godzina.

Należy podać doustnie 60-100 g węgla aktywowanego, najlepiej rozmieszanego z wodą. Możliwe skutki uboczne:  Reakcje nadwrażliwości; nudności, wymioty, objawy uszkodzenia wątroby, niewydolność wątroby; bóle i zawroty głowy; niewielkie podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie akcji serca; zmiany w obrazie krwi; kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, kamica moczowa, zaburzenia w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu, zwłaszcza u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego.   Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi urządzeń mechanicznych. Lek może upośledzać sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Leczenie zatrucia paracetamolem powinno odbywać się w szpitalu, w warunkach oddziału intensywnej terapii. Poinformuj lekarza: Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, nadczynność tarczycy, cukrzycę, choroby serca i układu krwionośnego.   Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, rifampicynę, leki nasenne, przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, metoklopramid, cymetydynę, izoniazyd, propranolol, salicylamid, leki obniżające ciśnienie krwi, glikozydy naparstnicy, niesteroidowe leki przeciwzapalne.   Gdy jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Objawy przedawkowania fenylnefryny: drżenie, niepokój, bezsenność, tachykardia (przyspieszenie akcji serca), skurcze dodatkowe nadkomorowe serca, bóle głowy, mrowienia w kończynach, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Mogą wystąpić: duszność, omamy i drgawki. U niektórych osób fenylefryna może wywołać reakcje odwrotne: senność, depresję oddechową (zahamowanie oddechu), zaburzenia rytmu serca, niedociśnienie tętnicze, zapaść krążeniową. Postępowanie polega na płukaniu żołądka.

 

Co zrobić by uniknąć przeziębienia?

Dodaj komentarz

Po pierwsze takiej tabletki na odporność nie ma oraz nic nie wskazuje by w najbliższej przyszłości się pojawiła. Poprzez uprawianie sportu, bycie na świeżym powietrzu i saunę przyzwyczajamy organizm do zmian temperatur. Może być to także jedna z najważniejszych reguł zmniejszania szans na przeziębienie. Zamiast sauny można stosować w domu naprzemienny prysznic – raz ciepłą, a raz zimną wodą. Po drugie… te które obecnie sa, a które łagodzą objawy, niestety mają często działania uboczne. Zakryta stopa oraz ciepłe skarpety ochronia przed wyziebieniem. By nie poddać się przeziębieniom, powinniśmy dbać o swój system odpornościowy, a w razie potrzeby wspomagać jego działanie. Od dawna znana może być skuteczność witaminy C oraz rutyny w zapobieganiu przeziębieniom oraz łagodzeniu ich objawow. 

Możesz też spróbować użyć  BioMarine.

Należy pamiętać, że chociaż objawy grypy oraz przeziębienia powinny być też podobne, są to także nie mniej jednak calkowicie różne schorzenia! W przeciwieństwie do grypy, przeziębienie rozwija się powoli, daje również mniej powikłań. Początkowo wirus pojawia sie na błonie śluzowej, a organizm uruchamia mechanizmy obronne. Pojawiają się pierwsze objawy, powinny to także być: drapanie oraz ból gardla, nieżyt nosa (uczucie zatkania), wysiek z nosa, stan podgorączkowy albo goraczka, czasami również kaszel. Kolejnym etapem może być zmiana charakteru wydzieliny z nosa, problemy z odkrztuszaniem często oslabienie organizmu, zdarzają się bóle mięśni albo stawów. Czyli nie posiada rozwiazania na „przeziębieniowy problem”? Kiedy przyjdzie jesień ogromne znaczenie posiada nasz ubiór. Strój wyjściowy należy odpowiednio dobrać tak, by nie wychładzać sie, ani nie przegrzewać. Rozwiązanie jest, może nie tak szybkie jak owa „cudowna tabletka”, ale za to także skuteczne oraz bezpieczne dla naszego organizmu. Leczenia wlaściwego przeziębienia warto rozpoczać od niezwłocznie po stwierdzeniu objawów. Dla chorego ważne może być przede wszystkim wysypianie się, odpoczynek jak także przyjmowanie dużej ilości płynów: herbate z miodem, sok z malin, napar z lipy albo rumianku. W przypadku wystąpienia temperatury można zażyć preparaty zawierajace paracetamol – prócz obniżenia gorączki łagodza one także ból. Powinny pomoc także stosowane przy alergiach środki leczenia antyhistaminowe. W okresie przeziębień oraz grypy ważne jest, by zadbać o swoją odporność. Często nie mniej jednak wydajemy fortunę w aptece na kupowanie leków, ktore zamiast nam pomagać – szkodzą. Dlaczego tak jest? W owych tabletkach poza zdrowymi witaminami może być dużo skladników wydłużających termin przydatności owych leków. I dlatego rownież powinniśmy się nauczyć jak dbać o swoją odporność wykorzystując domowe sposoby. Zaczynamy walkę z przeziębieniem Czy może na przeziębienie można się uodpornić? W czasie jesiennych deszczów i kiedy towarzysza im niskie temperatury nasza ludzka krew płynie wolniej poprzez górne drogi oddechowe. Konsekwencją tego może być mniejsza ilość przeciwciał, które zwalczaja infekcje. Jesteśmy w stanie wspomagać się produktami zawierającymi witaminę C i kwas askorbinowy. Te produkty pełnią ważną rolę w produkcji przeciwciał. Podam pewne dietetyczne wskazówki które pozwolą znacząco zwiększyć odporność na przeziębienia. Dobrze skomponowana zdrowa właściwa dieta oparta na naturalnych składnikach więc już „sama z siebie” podnosi odporność organizmu. Mamy nie mniej jednak w zapasie dodatkowo dużą ilość pokarmów, składników odżywczych, ziół, przypraw, które sa wyjątkowo cenne w walce z przeziebieniem. ależy wystrzegać się miejsc, które sa skupiskiem zarazków takich jak przychodnie, szkoly, centra handlowe. Kiedy panuje epidemia należy wystrzegać się ich jak ognia. Każdy prawdpodobnie wie, że witamina C podnosi odporność organizmu. Skoro natomiast więc już zachorujemy pomimo zapobiegania, należy podejść do sprawy z pełna powaga. Warto skonsultować sie z lekarzem odnośnie naszego stanu zdrowia. Trzeba pozwolić sobie na parę godzin w łóżku bez udowadniania wszystkim, że świat się bez nas zawali. Temperatura w pomieszczeniu, w ktorym wypoczywamy powinna być też nie za wysoka oraz stała. Nasz organizm może być dodatkowo osłabiony, zatem powinniśmy dać mu odpoczać. Nie obciążajmy się dodatkowymi czynnościami. Kiedy wystepuje kaszel, można zażywać preparaty wykrztuśne czy może rozrzedzające wydzielinę (zawierające acetylocysteine). Przy bólu gardla sprawdzą się bardzo dobrze tabletki do ssania albo preparaty w aerozolu. Ubieraj się stosownie do pogody. Pomimo że uczą tego od podstawówki a rodzice cały czas to także powtarzają każdy chce utrzymać jak najdłużej lato – gdy z rana zobaczy odrobinę słońca za oknem – ubiera się jak by było przynajmniej + 25 stopni – a wracając do domu marznie oraz dolegliwość gotowa. W okresie choroby, jak także profilaktycznie dla wzmocnienia odporności, warto zażywać wieksze ilości witaminy C w formie suplementów diety albo formie naturalnej (owoce cytrusowe, soki, zielone warzywa itd.). Jedz dużo warzyw oraz owocow – szczególnie owych bogatych w witamine C. Pomogą one budować odporność organizmu, która została zachwiana poprzez czynniki powodujące przeziębienie. W medycynie ludowej od dawna stosowano na przeziębienie czosnek, jego silne działanie antyseptyczne doskonale wspomaga odmienne formy leczenia. Także cebula może pomóc: posiekaną na drobne kawalki cebulę należy zasypać cukrem oraz odstawić na parę godzin w cieple miejsce. Powstały sok, jak także samą cebulę należy pić oraz jeść, by szybciej zwalczyć objawy choroby. By zlagodzić intensywny zapach obu roślin, można jeść natkę pietruszki albo cytrynę, ktore w dużym stopniu “przykryją” intensywny zapach obu specyfików, w dodatku dostarczą witaminy C. Skoro nie mniej jednak nie udało się zapobiec przeziębieniu warto zaopatrzyć się w chusteczki higieniczne oraz ciepły koc, a następnie poświęcić wolne popoludnie na wygrzanie się oraz odpoczynek. Czasem odporność może być zaburzona poprzez zmeczenie organizmu oraz parę dodatkowych godzin snu może pomóc. Nie mniej jednak skoro dolegliwość może być intensywna lepiej iść do lekarza. W czasie grypy sposoby domowe nie są pomocne. W tym wypadku niezbędna może być pomoc lekarska. Należy pić więcej płynów o pokojowej temperaturze. Może być cała masa środków dostępnych w aptekach bez recepty, ktore skutecznie leczą oraz łagodza objawy grypy i przeziębienia. Jednym z najbardziej popularnych są Gripex, Fervex, witamina C i Rutinacea. Na gardło polecam rożnego rodzaju pastylki do ssania. Witamina C nie mniej jednak może występować w różnej postaci, może być też syntetyczna występując sama w tabletce, może również być też z dodatkiem innych wspomagajacych jej działanie skladników, typu rutyna, bioflawonoidy – taka może być wiec już dużo lepsza. Najbardziej wartościowa, najlepiej przyswajalna może być nie mniej jednak naturalna postać witaminy C. Szczególnie dobrym jej źródłem może być np. dzika róża. Przy wzmacnianiu swojego ukladu immunologicznego istotne może być unikanie stresu, który sprawia, że nasz organizm słabiej broni się przed mikrobami. Staraj się każdego dnia poświecić chociaż godzinę na odpreżenie się. Podczas relaksu, organizm wytwarza serotoninę, która pobudza system odpornościowy do działania. Chcąc stać się pogodoodporną zmień również swoją dietę. Odstaw wszelkiego rodzaju używki (szczególnie kawę oraz papierosy), a zwiększ liczbe owoców oraz warzyw – naturalnej skarbnicy wszelkich witamin oraz mikroelementów. Upewnij się, że cała twoja rodzina myje czesto ręce. Nie musisz używać antybakteryjnych mydeł, bo wykazano, że tak samo skuteczne w walce z zarazkami są mydla zwykle. Skoro akurat przebywasz poza domem, stosuj wilgotne chusteczki pielęgnacyjne. W trakcie sezonu grypowego pamietaj, by prać co pewien czas reczniki w gorącej wodzie, by zlikwidować wszelkie zarazki. Najbardziej znanym sposobem wzmacniania odporności może być zażywanie preparatów z witamina C. Łykając Rutinoscorbin czy może AscoRutical zapobiegniesz rozwojowi infekcji oraz złagodzisz jej ewentualne objawy. Sok z aloesu także pobudzi twoje komórki odpornościowe do pracy. Innymi skladnikami wspomagajacymi system immunologiczny są m.in. selen, żeń – szeń i cynk, i dlatego preparaty zawierające te substancje sa idealne na jesienną pluchę. Pijmy dużo różnego rodzaju herbatek z owocow leśnych. w ich skład wchodzą takie rośliny jak dzika róża, tarnina, owoc maliny, borówki, ostrężyny, rokitnika, czarnej porzeczki, dzikiego bzu, czasem występuje również liść melisy, mięty, ziele jeżówki. Herbatki takie oprócz witaminy C, zawierają całe mnóstwo innych zwiększających odporność składników. By dostarczyć uderzającą dawkę witaminy C do organizmu należy obrać dwie cytryny, pokroić je oraz zjeść. Całe, wspólnie z sokiem oraz miąższem. Najlepiej ich nie słodzić, ale skoro ktoś nie da rady zjeść – można. Oprócz herbatek owocowych warto pić również naturalnie soki warzywne oraz owocowe, i zielona herbate. Z pewnością słyszałeś, jak istotne może być przyjmowanie dużej ilości płynów w czasie choroby. Nie mniej jednak może być to także tak samo ważne, by zapobiec potencjalnym infekcjom. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala tkankom prawidlowo funkcjonować, co zapobiega umiejscawianiu sie mikrobów w ciele człowieka. Mamy bardzo dobrze skomponowana diete, pijemy herbatki zwiększające odporność, co jeszcze? Regularna aktywność fizyczna zwiększa twoją odporność na choroby. Spróbuj joggingu, jazdy na rowerze, jogi bądź jakiejś innej formy ruchu. Dobre może okazać się także tańczenie. Każdego dnia na parę minut otwórz okna w mieszkaniu. Pozwoli to także na wymianę nieświeżego powietrza, które atakuje twój system immunolgiczny. Dzieki temu ryzyko infekcji zmniejszy się. Warto wprowadzać do diety pokarmy które w szczególnie dobry sposób zapobiegają przeziebieniom. Są to także m.in. cebula, czosnek, chrzan, owoc czerwonej papryki (nieocenione źródło witaminy C oraz karotenu), natka pietruszki (zimą jesteśmy w stanie hodować na parapecie okna, albo mieć zapas zamrożonej). W walce z częstymi infekcjami wspomoga cie probiotyki. Zawarte w nich dobroczynne bakterie lokują się w naszym organizmie oraz chronią jego przed infekcjami. Probiotyki są polecane szczegolnie osobom, które narażone sa na stres albo które często przyjmuja antybiotyki. Alternatywa dla tabletek (np. Baktomax) może być specjalny jogurt z probiotycznymi bakteriami (np. Actimel). Syrop z cebuli – cebule pokroić na drobno, posypać cukrem albo polać miodem oraz odstawić do ciepłego miejsca. Mnie smakuje, ale co ważniejsze – pomaga. Bardzo ważne może być odpowiednie dopasowanie ubrania do temperatury na zewnątrz. ważne może być nie jedynie by nie zmarznąć, ale oraz by się nie przegrzać. Najlepszym sposobem na może być ubieranie się na tzw. cebulę. Mimo, że powikłania są rzadkie, nie wolno lekceważyć przeziębień, a kurację doprowadzić do końca, najlepiej pod kierunkiem lekarza. Przegrzane mieszkania to także suche powietrze. Z kolei suche powietrze to także doskonałe środowisko dla rozwoju wirusow. Znacznie łatwiej dostają się one wtenczas poprzez błony śluzowe do organizmu człowieka. Zmniejszenie temperatury w mieszkaniu o pieć stopni oraz używanie nawilżaczy powietrza pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza, co znacznie utrudnia wirusom atakowanie systemu odpornościowego. Nie posiada uniwersalnego sposobu na zapobieganie przeziębieniom, warto nie mniej jednak pamiętać, że wzrost zachorowań nastepuje w okresie spadku temperatury przy dużej wilgotności. Profilaktycznie można zażywać witaminę C, także witaminę D, ubierać się stosownie do pogody, unikać gwałtownych zmian temperatur. Dużą rolę odgrywa w profilaktyce sen, warto się wysypiać oraz spać nie krócej niż 7-8 godzin. trosce o swoją odporność nie wolno ci zapomnieć o codziennym ruchu na świeżym powietrzu. Najlepiej zacznij uprawiać pewien sport np. pływanie, pilates albo jogę. Wystarczy jednak, że zaczniesz spacerować każdego dnia poprzez przynajmniej pół godziny. Ta forma aktywności fizycznej pomoże ci się zrelaksować, zrzucić parę zbędnych kalorii, a również sprawi, że twoj organizm zacznie produkować wiecej komórek odpornościowych. Kiedy więc już wrócisz z takiego spaceru nie zapomnij się rozgrzać. Wyziębiony organizm może być dużo łatwiejszym celem dla chorobotworczych drobnoustrojów, i dlatego zanurz swoje stopy w kąpieli z dodatkiem kosmetyków z chilli, imbiru albo czarnego pieprzu. Od wewnątrz rozgrzej się natomiast ciepłą herbatką z sokiem malinowym. Skoro mamy czas- warto czesto wychodzić na spacery, także kiedy pogoda nie jet idealna. Ruch na świeżym powietrzu wspaniale wzmacnia odporność. Skoro warunki nie pozwalaja na wyjście – należy pamietać o dobrym wietrzeniu mieszkania, zwłaszcza przed snem. Brak snu zmniejsza odporność. Jak wspomniałem wyżej przed snem warto bardzo dobrze przewietrzyć sypialnie. Dużo badań wykazalo, że niedosypianie może być też przyczyną osłabienia orgaznizmu, co w konsekwencji przyczynia sie do szybszego łapania infekcji. Zmniejszeniu ulega bowiem poziom substancji w organizmie odpowiedzialnych za walkę z mikrobami atakującymi nasze cialo. Dla dorosłych odpowiednia ilość godzin snu wynosi 6–8. Dla noworodkow także 18 godzin, dla nieco większych dzieci 12–13, natomiast dla dzieci w wieku przedszkolnym około 10 godzin

Jak radzić sobie z przeziębieniem?

2 komentarzy

Przeziebienie rozwija się bardzo powoli. Objawy to także ból gardła oraz wrażenie drapania w nim, bol stawow oraz mięśni, stan podgorączkowy, kaszel i nieżyt nosowy. Pacjenta zwykle ogarnia uczucie braku siły oraz zmeczenia. Pogoda posiada duży wpływ na zachorowania. Nasz organizm z trudem toleruje wahania cieploty także o parę stopni, zarówno in plus jak oraz in minus. Przegrzanie albo wychłodzenie organizmu powoduje szereg zaburzeń w pracy sieci neuro – hormonalno – odpornościowej (czyli sieci tworzonej poprzez trzy układy naszego organizmu – system nerwowy, system hormonalny oraz system odpornościowy). W ciągu 7 dni objawy przeziębienia powinny ustać. Powikłania są rzadkie przy przeziębieniach.

Czasami zdarza się zapalenie nosa, zatok albo oskrzeli. Przeziębienie to także zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardla oraz zatok przynosowych, spowodowany zakażeniem wirusowym. Chorobę powodują liczne wirusy (najcześciej tzw. rynowirusy). Jak zapobiec przeziębieniu? Nie posiada na świecie szczepionki, ktora ztemu zapobiega, jednakże może być dużo ciekawych oraz sprawdzonych metod. Przeziębienie może być zakażeniem górnych dróg oddechowych, czyli wirusowym zapalenie blony śluzowej gardla, nosa, krtani. Wywoływane może być poprzez ponad 200 wirusow, są to także najczęściej: rinowirusy, koronawirusy oraz adenowirusy, nierzadko do zachorowania przyczyniają się wirusy pagrypy, tj. wirusy RS (respiratory syncytial virus). Proces chorobowy rozpoczyna się stopniowo dwa, trzy dni po zakażeniu wirusem. Skoro dopadnie nas przeziebienie, nie mamy nadto dużego pola manewru- musimy je przejść z cierpliwością, starając się jedynie zmniejszyć jego objawy. dobrze, skoro jesteśmy w stanie pozwolić sobie na komfort pozostania w domu, chociaż na 1-2 dni, by najsilniejszy atak przeziębienia przeżyć pod kołdrą w łóżku, z gorącym napojem. By obniżyć gorączkę jesteśmy w stanie zastosować preparaty z apteki zawierające paracetamol albo popularną aspirynę, bądź rownież wypić napar z lipy, skoro gorączka może być niewielka. Na utrudnione oddychanie powinny pomóc olejki eteryczne oraz wykonane nimi inhalacje, na przykład olejek eukaliptusowy. Nie należy jednakże stosować olejków u dzieci oraz niemowlat! Pamiętajmy też o wypijaniu dużej ilości płynów oraz prawidłowym odżywianiu. Nasz organizm musi mieć siłę do walki z chorobą.

Mroźna pogoda stanowi przeszkode w rozprzestrzenianiu się infekcji wirusowych. I dlatego z jednej strony pomimo obniżenia odporności poprzez mrozy występuje mniejsze ryzyko zlapania grypowej infekcji. Jednakże z drugiej strony wysokie, minusowe temperatury nie sprawiają, że jesteśmy do końca bezpieczni. Bo obniżenie odporności to także otwarta droga do rozwoju wielu mniejszych niż grypowe, infekcji. Powstają one najczęściej w drogach oddechowych oraz na powierzchni błon śluzowych. Takie stany infekcyjne, bakteryjne oraz wirusowe, powoduja lokalny rozwój stanu zapalnego. Przeziębienie często rozpoczynaja się trwającym 1–2 dni okresem złego samopoczucia. Pierwszym objawem dolegliwości może być często bol gardła, czasem chrypka. Następnie pojawia się nieżyt nosa, który w późniejszym może być zwykle dominującym objawem przeziębienia. W pierwszych dniach dolegliwości może występować stan podgorączkowy (temperatura ciala 37—38°C). Jest dużo metod zwalczania przeziębienia. Istotne jest, by podczas ich stosowania wysypiać się oraz odpoczywać. Bardzo dobrze może być przyjmować dużo plynów o temperaturze pokojowej takich jak woda oraz soki. Bardzo dobrze dziala sok z malin, a również miód. By zwalczyć gorączkę należy zażyć paracetamol. Poza obniżeniem temperatury, paracetamol uśmierza ból. Na kaszel najlepsze są preparaty wykrztuśne zawierające Acetylocysteinę (popularne ACC). Tabletki do ssania działające antyseptycznie oraz udrażniająco przyniosą ulgę twojemu gardłu. Skoro chodzi o objawy, przeziebienie rozwija się raczej powoli. Symptomy w tym miejscu występujace to: uczucie drapania w gardle oraz jego bol, a również bóle mięśni oraz stawow i nieżyt nosa oraz stan podgorączkowy (choć pierwszym objawem może być też dość wysoka gorączka- 39 stopni C), czasem pojawia się kaszel.

Pacjent może mieć uczucie bezsilności oraz wyczerpania, na chorobe duży wpływ posiada pogoda. Objawy ustępują w ciągu 2 do 7 dni. Przy przeziębieniu powikłania pojawiaja się rzadko, czasem dochodzi do nadkażeń bakteryjnych i występuje zapalenie nosa, ucha środkowego, zatok, krtani, czy może oskrzeli. Nie istnieje szczepionka umożliwiajaca zapobieżenie przeziębieniu. Za pełnoobjawową grypę odpowiedzialny może być wirus typu A. Wywołuje on szczególnie wysoką gorączkę, ból, skrajne wyczerpanie i ostry nieżyt górnych drog oddechowych. W sezonie jesienno-zimowym, gdy blisko oni wszyscy wokół nas kichają oraz kaszlą, jesteśmy w stanie mieć niemal pewność, że też nasze objawy są zwyklym przeziębieniem. Zdarza się jednak, że objawy przypominające przeziębienie powinny wystapić w przebiegu innych chorób. Najczęściej mylonym z przeziębieniem schorzeniem może być grypa. W dobie medialnej obławy prowadzonej przeciwko nowym wirusom grypy, sama jej nazwa wywołuje niewielką panikę. Grypa może być niebezpieczną chorobą oraz nie wolno jej lekceważyć, ale dla zdrowego zwyklego człowieka wirus grypy nie stanowi wielkiego zagrożenia. Coroczne ofiary grypy to także z reguły ludzie oslabieni, z niedoborami odporności oraz przewlekle chorzy. Jesteśmy w stanie do owych grup ludności skierowane są szczepienia mające uchronić ich przed zachorowaniem. Jak odróżnić zwykle przeziębienie od grypy? istotny może być czas rozwoju choroby, grypa rozpoczyna się niemal nagle, odczuwamy silne bole kostno-mięśniowe oraz ogromne osłabienie. Gorączka osiąga z reguły niemal od razu wysokie wartości oraz nie spada. Katar oraz kaszel powinny nie występować w przebiegu grypy, podczas, kiedy w przeziebieniu są zwykle obecne. Jesteśmy w różnym stopniu podatni na niekorzystne skutki zaburzeń termoregulacji. Osoby ze sprawnym układem odpornościowym, dysponującym rezerwami wszystkich typow komórek odpornościowych, rzadziej ulęgają przeziębieniowym infekcjom. Na stan sprawności oraz zasoby rezerw ukladu odpornościowego maja wpływ różne czynniki od genetycznych, poprzez środowiskowe aż na stylu oraz sposobie życia kończąc. Na ow ostatni element każdy z nas może mieć spory wpływ, zarówno korzystny jak oraz negatywny. Wirusowe zakażenia górnych dróg oddechowych to także najcześciej występujące u ludzi choroby. Na przeziebienie większość z nas zapada parę razy w roku (rzadziej chorują osoby starsze, znacznie dużo częściej – dzieci). Grypa może być też chorobą powszechną, ale występuje znacznie rzadziej niż przeziębienie. Co roku na grypę zapada także do kilku milionów Polaków. Odpowiednia wlaściwa dieta może być niezwykle ważna w leczeniu przeziębienia. Lekkostrawne dania i warzywa oraz owoce pomogą w leczeniu. Silne działanie antybakteryjne posiada czosnek. Warto zjeść sobie parę główek czosnku by skutecznie wyleczyć przeziebienie. Przeziębienie można zwalczyć różnymi metodami, warto wówczas odpoczywać oraz wysypiać się. Należy pić soki, wode mineralną, herbate, przyjmowane plyny powinny mieć temperaturę pokojową. Warto zaopatrzyć się w miód oraz sok z malin. Pomocne są również preparaty witaminowe. Przeciw goraczce oraz zażyć można medykamenty zawierające paracetamol, uśmierzają one też ból. By pozbyć się kaszlu, trzeba sięgnać po popularne preparaty wykrztuśne oraz przeciwkaszlowe. Ulgę w bólu gardła przyniosą tabletki działające antyseptycznie oraz udrażniająco. Korzystnymi elementami naszego stylu oraz sposobu życia są: racjonalne odżywianie, dostosowany do warunkow zewnętrznych ubiór (na cebulke), dużo ruchu na świeżym powietrzu, uprawianie sportu.

Nasza odporność zdecydowanie obniża przesiadywanie w fotelu – w samochodzie, przy biurku, przed telewizorem oraz przed komputerem. Wrogami odporności sa też używki, tytoń, alkohol, nadużywanie leków w tym antybiotyków oraz leków hormonalnych. Organizm osłabia również stres, konflikty oraz nadmierna eksploatacja naszych możliwości fizycznych oraz intelektualnych. Odpornościowymi „słabiakami” są pracoholicy, którzy często zapominają o poczuciu humoru, relaksie, uśmiechu oraz dalekim spacerze z psem. Warto również wspomnieć o higienie, która może być ważnym elementem dbania o zdrowie. Bo przeziebienie może być powodowane poprzez różne wirusy, nie posiada dostepnej szczepionki zabezpieczajacej przed zakażeniem. W przeciwieństwie do przeziębienia, dostepna może być skuteczna szczepionka przeciwko grypie. Bo wirusy grypy stale się zmieniają (ulegają mutacjom), co roku przygotowane są nowe szczepionki, obejmujące te wirusy, które będą wystepować najczęściej w danym sezonie. W przyrodzie istnieje dużo ziól leczacych te chorobę. Bardzo dobrze może być zrobić sobie napar z lipy, który lagodzi katar oraz bole głowy i zwalcza gorączkę. Rumianek posiada właściwości przeciwalergiczne, ale jednocześnie może służyć do inhalacji w celu udrożnienia dróg oddechowych. Temperaturę można obniżyć również stosując miętę pieprzowa, a również napar z jagod czarnego bzu. Jeśli chcemy się wypocić w czasie przeziębienia bardzo dobrze zastosować krwawnik pospolity. istotna rolę w leczeniu przeziębienia pelni odpowiednia dieta. Pomogą ciepłe, lekkostrawne posiłki i spożywanie warzyw oraz owocow. Popularną metoda zwalczania dolegliwości może być jedzenie czosnku, posiada on silne działanie antybakteryjne. Wzrasta temperatura, dzień ulega wydłużeniu wraz ze wzrostem nasłonecznienia, nastepuje zmiana czasu narzucająca zmianę rytmu dobowego, a ponadto zachodzą czeste zmiany pogodowe, które wzmagają dolegliwości meteopatyczne. Do owych zmian nasz organizm musi się przystosować w dość krótkim czasie. Przeziębienie może być to także infekcja górnych dróg oddechowych polegajaca na przedostaniu się do nich wirusów oraz bakterii wywołujących chorobę. Na szczęście nie może być to także poważna dolegliwość. Przeziebienie może być chorobą krótkotrwałą, o łagodnym przebiegu oraz łatwą w leczeniu. Naturalnie nie należy bagatelizować jego objawów, ponieważ zbytnie pobłażanie może doprowadzić do pogłębienia stanu chorobowego oraz wystąpienia powikłań takich jak grypa, angina czy może także zapalenie pluc. Przy przeziębieniu poleca się również herbatę lipową oraz malinową. Pośród ziół istnieje wiele, często stosowanych na wspomnianą chorobę. Napar z lipy posiada właściwości przeciwgoraczkowe, łagodzi katar oraz bóle głowy. Rumianek wykorzystywany może być do inhalacji, doceniono również jego właściwości przeciwalergiczne. Mięta pieprzowa obniża gorączkę, stosowana może być też do złagodzenia kaszlu oraz bolu glowy. Naparu z jagód czarnego bzu używa sie do zmniejszania gorączki, naparu z liści – do płukania jamy ustnej oraz gardła. Wlaściwości napotne posiada krwawnik pospolity, a tymianek dziala wykrztuśnie oraz anybakteryjnie. Częste zmiany pogody, zwłaszcza podniesienie się temperatury, powodują, że zaczynamy się lżej ubierać, a może być to także bład. Nieadekwatny ubiór niepotrzebnie naraża nasz organizm na wyziębienie, co w konsekwencji może zaowocować wiosennym przeziebieniem. Aby uniknąć takich przykrych komplikacji warto stosować witaminy oraz suplementy diety podczas przeziebienie, z czego najlepsza może być witamina C. Może być ona składnikiem wielu produktów żywnościowych, w tym owocow (głównie cytrusów, takich jak pomarańcze, cytryny, mandarynki oraz inne), warzyw (warzywa zielone, szczególnie pietruszka) soków oraz innych. Witamina C może być też ponadto przyjmowana w postaci tabletek o wzmocnionym działaniu.

Witamina C hamuje rozwój choroby, wpływa korzystnie na uodpornienie organizmu i łagodny przebieg przeziębienia. Ponadto, zażywanie produktów bogatych w witamine C może być istotnym elementem profilaktyki. Przyjmowanie poprzez pacjenta antybiotyków przy przeziębieniu może być chybionym przedsięwzięciem, antybiotyki przydatne są bowiem dopiero wowczas, kiedy dojdzie do nadkażeń. Katar kaszel, bóle glowy, gardla oraz stan podgoraczkowy sa to także objawy przeziębienia, ktore rozwijają się stopniowo. O podatności na przeziebienia decyduje stopień sprawności obronnej układu odpornościowego. Obniżenie tej sprawności otwiera droge nawracającym infekcjom. Musimy pamiętać, że nie należy zaniedbywać objawów wiosennego przeziębienia, bo może ono mieć dużo powikłań. Okazuje się, że z pozoru niegroźna infekcja górnych dróg oddechowych może być najczęstszą przyczyną powstawania zapalenia zatok. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednakże kiedy więc już dopadnie nas przeziębienie to także lekarstwa z dużą zawartością witaminy C, wydawane w aptece bez recepty, na pewno zmniejsza objawy chorobowe oraz sprawią, że szybciej poczujemy się lepiej. Warto pamiętać o zażywaniu witaminy C w okresach, gdy nasz organizm może być szczególnie narażony na przeziębienie – wówczas także kiedy jesteśmy zdrowi, dodatkowa ochrona na pewno nam nie zaszkodzi.

Older Entries

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

Dołącz do 44 obserwujących.